Qvikmart AB

Denna avdelnings finns till för att förbättra din upplevelse som kund. Här hoppas vi kunna snabbt kunna ge information om vanliga frågor som förhoppningsvis kan hjälpa dig att fatta ett köpbeslut. Du kan även kontakta oss via mejl för personlig kundservice.

Klicka på respektive rubrik för att gå till vald sektion.


Leverans

Leveranstid: Vad är er förväntade leveranstid?
Lagerhållning: Varifrån skickas era varor?
Fraktkostnad: Vilken är er prissättning för frakt?
Expressleverans: Kan ni ordna expressleverans för leverans nästa dag?
Orderstatus och spårning: Finns det möjlighet att följa min beställning online och spåra paketet?
Fraktbolag: Vilka fraktbolag kan jag välja mellan när jag beställer?
Sen leverans: Vad gör jag om jag inte har fått mitt paket efter 5 arbetsdagar?
Returfrakt: Vem ansvarar för kostnaden för returfrakt?

Beställning

Fysisk butik: Har ni någon fysisk butik?
Beställningsprocess: Hur går jag tillväga för att göra en beställning?
Felaktiga leveransuppgifter: Vad ska jag göra om jag skriver fel leveransuppgifter vid beställning?
Ändra beställning: Kan jag ändra min beställning efter att den är betald?
Internationell frakt: Vilka länder skickar ni till?
Rabattkoder: Hur använder jag en rabattkod
Presentinslagning: Kan jag få mina varor inslagna som present?
Orderhistorik: Hur kan jag se min tidigare orderhistorik

Betalning

Betalningsalternativ: Vilka betalningsalternativ finns tillgängliga?
Kvitto: Var hittar jag mitt kvitto efter köpet?

Reklamation, byte & retur

Öppet köp: Har ni något öppet köp?
Reklamation: Hur kan jag reklamera en produkt?

Övriga frågor

Försäljning till Qvikmart: Hur säljer jag min produkt till er?
Lagerstatus: Finns alla produkter i lager?
Rabattkod: Finns det en rabattkod som jag kan använda?
Produktursprung: Vilket ursprungsland har era produkter?


Leverans

Leveranstid: Vad är er förväntade leveranstid?
Vanligtvis tar det mellan 2-3 arbetsdagar för din beställning att levereras från den dagen vi skickar den. Alla produkter som beställs samma dag skickas nästa dag.

Lagerhållning: Varifrån skickas era varor?
Alla produkter som vi säljer skickas från vårt lager i Göteborg, Sverige.

Fraktkostnad: Vilken är er prissättning för frakt?
Vi tillämpar fri frakt och detta ingår i priset för alla våra produkter. Du kan enkelt kolla upp detta genom att lägga till den önskade varan i varukorgen.

Expressleverans: Kan ni ordna expressleverans för leverans nästa dag?
Just nu tillämpar vi inte det, men vi ser över möjligheten till att införa fri frakt i framtiden

Orderstatus och spårning: Finns det möjlighet att följa min beställning online och spåra paketet?
När vi skickar din beställning kommer du normalt att få en länk för spårning via det transportbolag som ansvarar för leveransen, till exempel PostNord eller DHL. Du får en avi via mejl eller telefon från transportbolaget. Dessutom skickar vi en mejlavisering till dig när varan är skickad från vårt lager.
Du kan även logga in på ditt Qvikmart konto för att se aktuell orderstatus.

Fraktbolag: Vilka fraktbolag kan jag välja mellan när jag beställer?
Postnord samt DHL.

Sen leverans: Vad gör jag om jag inte har fått mitt paket efter 5 arbetsdagar?
Om du inte har fått någon avisering från transportbolaget (t.ex. Postnord) som ansvarar för din leverans, bör du först kontrollera om du har fått något meddelande via SMS eller e-post (även i din skräp inkorg). Om du inte har fått något meddelande kan du kontakta vår kundtjänst så hjälper vi dig med problemet.

Returfrakt: Vem ansvarar för kostnaden för returfrakt?
Om du behöver göra en retur av en vara så är det du som kund som ansvarar för returfrakten och för att paketet kommer tillbaka till oss på ett säkert sätt. Vi rekommenderar att du skickar paketet med spårningsnummer så att du kan följa det under resan tillbaka till oss.

Om du däremot behöver reklamera en vara, står vi för frakten och ser till att den defekta produkten byts ut eller återbetalas till dig.


Beställning

Fysisk butik: Har ni någon fysisk butik?
Vi är en renodlad internetbutik och erbjuder endast köp via vår hemsida. Trots att vårt lager är beläget i Göteborg, Sverige kan du alltså inte besöka oss fysiskt.

Beställningsprocess: Hur går jag tillväga för att göra en beställning?
För att köpa produkter, klicka på produkten och lägg till den i varukorgen. När du är klar, gå till kassan och följ stegen för att slutföra ditt köp.

Felaktiga leveransuppgifter: Vad ska jag göra om jag skriver fel leveransuppgifter vid beställning?
Om du behöver ändra leveransuppgifterna för din beställning, vänligen kontakta oss via mejl så snart som möjligt. Om din beställning redan har skickats kan vi inte garantera att vi kan stoppa eller ändra den. Vi kan dock försöka att kontakta fraktbolaget för att se om det går att ändra adressen under leveransen, men det är upp till fraktbolaget att avgöra om det är möjligt och eventuella extra avgifter kan tillkomma. Vi behandlar varje situation individuellt, så tveka inte att kontakta oss så snart som möjligt.

Ändra beställning: Kan jag ändra min beställning efter att den är betald?
När du har lagt din order och betalat kan vi tyvärr inte ändra den på grund av bokföringskrav. Istället föreslår vi att du utnyttjar vår öppna returpolicy och returnerar produkten för återbetalning, och sedan gör en ny beställning.

Vi behandlar varje situation individuellt, så tveka inte att kontakta oss så snart som möjligt så hjälper vi dig så gott vi kan.

Internationell frakt: Vilka länder skickar ni till?
I dagsläge endast Sverige.

Rabattkoder: Hur använder jag en rabattkod
När du går till kassan för att checka ut kan du ange din rabattkod i ett särskilt fält. Rabatten kommer att appliceras direkt på det totala beloppet och du kommer att se den nya priset före betalning.

Presentinslagning: Kan jag få mina varor inslagna som present?
I dagsläge nej. Vi hoppas kunna erbjuda detta i ett senare skede.

Orderhistorik: Hur kan jag se min tidigare orderhistorik
För registrerade kunder: För att se din orderhistorik och information om en specifik order, logga in på ditt konto och klicka på din profil. Där kan du välja "Beställningar" och se din orderhistorik, inklusive information om specifika order.
För gäst: Kontakta kundservice


Betalning

Betalningsalternativ: Vilka betalningsalternativ finns tillgängliga?
Vi har valt att koncentrera oss på en personlig och flexibel betallösning som även är säker. Detta innebär att vi via Qvickly (Billmate AB) kan erbjuda betalning som Swish, kreditkort eller direkt via din bank.

Kvitto: Var hittar jag mitt kvitto efter köpet?
Logga in på ditt Qvikmart konto. Där ser du din orderhistorik, faktura/kvitto samt orderbekräftelse.


Reklamation, byte & retur

Öppet köp: Har ni något öppet köp?D
u har möjlighet att ångra ditt köp inom 30 dagar enligt våra köpvillkor. För att returnera en vara behöver du först registrera ditt ärende på vår hemsida. Innan du skickar tillbaka varan behöver vi godkänna att den är i bra skick. För att registrera ett returärende behöver du logga in på ditt Qvikmart konto. Mer information om ångerrätt och reklamation hittar du på vår hemsida: ångerrätt / reklamation

Reklamation: Hur kan jag reklamera en produkt?
När du har loggat in på ditt konto (har du ingen konto kontakta kundservice) kan du registrera en reklamation genom att gå till din orderhistorik och klicka på den aktuella ordern. Där finns det en knapp för att registrera en reklamation. Fyll i formuläret med information om produkten och beskriv problemet. Efter att du har skickat in din reklamation kommer vi att kontakta dig för att bekräfta och ge dig vidare instruktioner om hur du ska gå tillväga. För mer info läs mer på vår ångerrätt / reklamation sida.

Vid godkännande av retur kommer du få pengar tillbaka.


Övriga frågor

Försäljning till Qvikmart: Hur säljer jag min produkt till er?
Har du en briljant idé för en produkt som du tror skulle passa perfekt i vårt sortiment? Vi vill höra allt om det! Kontakta vår kundservice och berätta mer - vi är alltid öppna för nya förslag och älskar att ta in spännande produkter, oavsett om de är hemmagjorda eller kommersiella.

Lagerstatus: Finns alla produkter i lager?
Vi gör alltid vårt bästa för att ha alla produkter på lager, men ibland kan det hända att en vara tillfälligt är slutsåld. Men oroa dig inte! Om du ser att en produkt är markerad som "Beställningsvara" på produktsidan betyder det att vi väntar på en ny leverans och att du kan fortfarande beställa produkten. Vi informerar också om förväntad leveranstid på produktsidan, så du kan få en uppfattning om när du kan förvänta dig att få produkten levererad.

Rabattkod: Finns det en rabattkod som jag kan använda?

Följ oss på sociala medier som Facebook och Instagram, och registrera dig för vårt nyhetsbrev för att hålla dig uppdaterad om våra senaste erbjudanden och rabattkoder. På så sätt kan du vara säker på att inte missa några av våra fantastiska kampanjer!

Produktursprung: Vilket ursprungsland har era produkter?
Vi är måna om att göra våra inköp från leverantörer som följer standarder och schyssta arbetsvillkor, samt följer lagen i sitt land. För att säkerställa detta genomför vi olika kontroller, såsom att fråga ut leverantörer om deras affärspraxis och kvalitetssäkring, verifiera företagslicenser och kontrollera eventuella certifieringar för både leverantören och de produkter de erbjuder. Ibland besöker vi även leverantörerna personligen för att få en bättre förståelse för deras verksamhet och förhållanden.

För närvarande gör vi alla våra importinköp från Kina där vi har lyckats hitta flera pålitliga leverantörer. Men vi har också en långsiktig ambition att balansera våra inköp genom att även köpa produkter som tillverkas i EU. Tyvärr har vi ännu inte hittat en kostnadseffektiv lösning för detta än, men vi är alltid öppna för tips och rekommendationer. Om du känner till en leverantör i EU som erbjuder hög kvalitet till en konkurrenskraftig kostnad, tveka inte att höra av dig till oss. Vi uppskattar alltid feedback och input från våra kunder.

PostNord DHL Qvickly betallösning Betala enkelt med Swish Betala enkelt med VISA Betala enkelt med Mastercard Betala enkelt med American Express